این روزها روسری وینتیج مانند بخش‌های دیگر تیپ و استایل وینتیج طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما وینتیج واقعا به چه معناست؟ Vintage در فشن به معنای «متعلق به دوره گذشته» است که این دوره ممکن است جایی بین 20 تا 100 سال قبل باشد. این کلمه به دو معنی مختلف استفاده می‌شود که توسط بسیاری از افراد اشتباه گرفته می‌شوند. در ادامه به توضیح مفصل این موضوع می‌پردازیم.

استایل وینتیج چیست؟

استایل وینتیج استایلی است که با لباس‌هایی با طرح‌های قدیمی، مخصوصا با الهام گرفتن از استالیست‌ها و طراح‌های معروف قدیمی ایجاد می‌شود. این روزها لباس‌های زیادی از جمله روسری با سبک وینتیج تولید می‌شوند. این سبک به نوعی در زبان فشن لاکچری تعبیر می‌شود.

اما وقتی صحبت از یک لباس وینتیج می‌شود، در واقع منظور ما لباس‌هایی است که واقعا در دوره‌های دیگری ساخته شده‌اند و متعلق به گذشته هستند. این لباس‌ها عموما از کالکشن‌های طراحان معروفی مانند کوکو شنل، دیور و… هستند و قدمت آن‌ها حداقل به بیشتر از ۲۰ گذشته می‌رسد. به دلیل قدمت و منحصر به فرد بودن این لباس‌ها ارزش ویژه و قیمت بالایی هم دارند.

اما وقتی صحبت از روسری وینتیج می‌شود منظور ما یک روسری با استایل وینتیج است که به سبکی قدیمی توسط مجموعه مدلینا طراحی و تولید شده است. در واقع مدلینا به عنوان یک تولید کننده شال و روسری در بازار ایران، برای پاسخ به این نیاز در جامعه انواع متنوعی از روسری با سبک وینتیج را تولید کرده است.

بررسی این استایل به زمان بیشتری از حد معمول نیاز دارد و شاید حتی در ابتدا مرزی بین لباس‌های وینتیج و استایل وینتیج مشخص نباشد و حتی ممکن است این دو اصطلاح به جای هم استفاده شوند، اما اگر شما یک اهل مد باهوش باشید تفاوت آنها را متوجه شده‌اید.

چگونه استایل وینتیج داشته باشیم؟

با توجه به توضیحات ارائه شده، می‌دانید که استایل وینج، مربوط به استایل‌هایی مشابه حداقل 20 سال قبل است. در ادامه این متن توضیحاتی درباره چگونگی ساخت یک استایل وینتیج ارائه خواهیم داد.

1.      ایده بگیرید

کافی است به عکس‌های قدیمی نگاه کنید، از رنگ‌ها و سبک‌ها ایده بگیرید و در استایل امروزی خود پیاده کنید و با لباس‌های امروزی که به سبک وینتیج تولید می‌شوند یک استایل زیبا بسازید.

2.      وینتیج ایرانی بسیازید

از آنجایی که مد و فشن در هر کشوری منحصر به فرد است، این انتخاب شماست که وینتیج ایرانی داشته باشید یا غربی، اما اگر به وینتیج ایرانی علاقه دارید، می‌توانید از فیلم‌ها و سریال‌هایی که به سبک قدیمی ساخته شده‌اند نیز برای ساخت استایل خود ایده بگیرید. در نظر داشته باشید که فشن بیشتر از اینکه به یک سال مربوط باشد، به یک دوره نسبت داده می‌شود. برای مثال سریال‌های می‌خواهم زنده بمانم و شهرزاد دو نمونه خوب از استایل وینتیج برای دو دوره متفاوت هستند.

3.      همه اجزای تیپ شما مهم هستند، از روسری وینتیج گرفته تا شلوار، دامن، مانتو و….

برای داشتن یک استایل وینتیج باید تمامی اجزای لباس‌های شما به این سبک باشند. نوع برش لباس‌ها باید به این سبک باشند. برای مثال اگر وینتیج مربوط به دوران اواخر دهه 50 و اوائل دهه 60 را نتخاب می‌کنید، باید بدانید که استایل وینتیج خیابانی مربوط به این دوران اکثرا لباس‌ها با رنگ‌های تیره هستند، عموما مانتوها آزاد و گشاد هستند و روسری‌ها کوچک.

اگر وینتیجی مربوط به دهه‌های 20 و 30 را انتخاب می‌کنید، این استایل‌ها عموما برش‌های ظریفی دارند که به تن می‌شینند. مدل موها و روسری‌ها کاملا روی سر می‌خوابند، معمولا از کت و دامن استفاده می‌شود و استفاده از کلاه مناسب هم در این استایل‌ها نکته مثبت به شمار می‌رود.

4.      از فروشگاه‌ها و تولیدکننده‌هایی که سبک وینتیج تولید می‌کنند استفاده کنید

بسیاری از تولید کنندگان لباس‌هایی داخلی وجود دارند که لباس‌هایی به سبک وینتیج تولید می‌کنند. برخی به صورت تخصصی در این حوزه کار می‌کنند و برخی دیگر مانند مدلینا که روسری وینتیج تولید می‌کند، اجزایی با این سبک نیز در کالکش‌های خود دارند.

خرید روسری وینتیج

به روسری‌های مربعی و کوچکی که با ابعاد 70*70 و یا 80*80 و یا 90*90 هستند و در دسته‌بندی روسری قواره کوچک و در مینی اسکارف فروشگاه مدلینا می‌توانید انواع مختلفی از آنها را ببینید. تنوع طرح و رنگ بسیاری در این روسری‌ها در کالکشن‌های اخیر مدلینا موجود است. که به شما کمک می‌کند استایل‌های متفاوتی مربوط به دوره‌های مختلف وینتیج را بسازید.

درست است که استایل‌های وینتیج یکی از ترندهای امسال هستند، اما به طور کلی ویژگی خوب این استایل‌ها این است که همیشه روی بورس هستند و هیچ وقت خارج از مد به شمار نمی‌روند. چرا که به باور بسیاری از متخصصان در مد و فشن، وینتیج «لاکچری» جدید در دنیای مد است.